ABC výživových doplnkov
ABC výživových doplnkov – dávame do pozornosti
Kto chce dlhšie zostať mladý, musí pravidelne užívať dostatočné množstvo doplnkov výživy. Keď sa telu tieto látky nedodávajú, nemôže optimálne fungovať a začne predčasne ostarievať. V tejto časti Vám tieto doplnky predstavím. Dbajte vždy na ich správnu vzájomnú kombináciu, pretože antioxidanty vo vzájomnej prepojenosti účinkujú lepšie, ako keď sa užije každý osobitne.
Betakarotén: Aj v prípade, že pravidelne a v dostatočnom množstve konzumujete ovocie a zeleninu, radno doplňujúco užívať aj betakarotén, a to ako prevenciu proti starnutiu, aby sa dosiahlo maximálne spomalenie tohto procesu. Betakarotén obsahuje účinné látky, ktoré nastupujú tam, kde iné antioxidanty zlyhávajú. Aj betakarotén znemožňuje oxidáciu cholesterolu, zabraňuje vzniku srdcovej príhody, porážke a sivému zákalu, ale aj rakovine prsníka, pľúc a žalúdka. Nekombinujte však betakarotén s jednoduchým vitamínom A. Betakarotén nájdete vo farebných plodoch a produktoch, ako mrkva a mrkvová sťava, marhule, tekvica, čakanka, topinambury a rajčiaková šťava. Najlepšie je prijímať ho v prírodnom stave a ako výživový doplnok.
Cesnak: Cesnak obsahuje celý rad antioxidantov a je pradávnym zázračným prostriedkom proti starnutiu, pričom je jedno či sa konzumuje surový, varený, zľahka opečený na panvici, alebo sa užíva v podobe kapsúl. Cesnak predstavuje prevenciu proti väčšine chorôb, odstraňuje artériosklerózu, podporuje prekrvovanie celého tela, najmä mozgu, a aktivizuje látkovú premenu. Jeho účinné látky zbavujú telo jedov a odpadu a vďaka tomu predstavuje cesnak akési prírodné antibiotikum bez vedľajších účinkov - až na pach. Cesnak znižuje vysoký cholesterol, zrieďuje krv, a významne optimalizuje jej tekutú konzistenciu, a tým zlepšuje prekrvenie tela. A vďaka tomu je omladzujúcim prostriedkom.
Ginko: Ginko významne zlepšuje tekutú konzistenciu krvi, čím pôsobí mimoriadne blahodarne na prestarnuté a nepružné žily. Pomáha proti kŕčom v jemných cievach, a tým posilňuje mikrocirkuláciu v nedostatočne zásobovaných oblastiach. Vďaka zlepšenému prekrveniu potom podporuje produkciu energie a procesy neutralizovania jedov, ako aj obnovu telových buniek. A významne optimalizuje aj schopnosti zraku a sluchu.
Ginko chráni pred trombózou a infarktom, a môže byť veľmi účinné aj proti impotencii. Predovšetkým však pomáha ako prevencia proti bolestiam hlavy a migréne. Uvoľňujúco pôsobí pri natiahnutiach svalov a problémoch s chrbticou. Vďaka jeho účinkom sa ľudia cítia celkove oveľa mladší. Uľavujúco pôsobí aj pri smútku, depresii a hučaní v ušiach. Keďže ginko pomáha najviac práve starým ľuďom, môže markantne znížiť ich popletenosť. Znižuje krvný tlak a zvyšuje dobrý HDL cholesterol. S ginkom môže človek zabudnúť na zábudlivosť. Účinná dávka je 100 až 120 miligramov denne.
Horčík: Nedostatok horčíka (magnézia) u ľudí výrazne ovplyvňuje proces starnutia. Vedie k vzniku uloženín vo svaloch, k poruchám srdcového rytmu, zvyšuje krvný tlak, znižuje produkciu inzulínu a vyvoláva náladovosť, nepokoj i agresivitu. Nedostatku horčíka by ste sa mali v správnom čase účinne vyhnúť, aby ste nezačali predčasne starnúť a v predstihu si nevyčerpávali konto svojho života. Zvlášť citlivo reagujú na deficit magnézia mitochondrie, energetické továrne v bunkách. Dostatok horčíka robí človeka vyrovnaným a výkonným. Jeho primerané množstvo poskytuje však iba veľmi zriedkavo výživa, nech by bola čo aj optimálna, preto na to, aby vaše bunky mohli optimálne fungovať, je potrebné pravidelné užívanie magnézia ako výživového doplnku, a to jeden až dva razy denne po 300 miligramov. Horčík sa podieľa na aktivizovaní mnohých enzýmov a chráni pred stresom. Zlepšuje schopnosť tela rozpúšťať tromby a znemožňuje zhlukovanie krvných doštičiek. Podporuje dobrý HDL cholesterol a potláča triglyceridy. Okrem toho tlmí alergické prejavy a sennú nádchu. Treba ho užívať najmä večer, pretože podporuje dobrý spánok, rýchle usínanie a ranné vstávanie s pocitom zotavenia. Preto je horčík veľmi účinný proti nespavosti. Okrem toho zvyšuje kapacitu neurotransmiterov v mozgu, vďaka čomu človek reaguje rýchlejšie a optimálne. To všetko jedno s druhým pôsobí omladzujúcim účinkom. Horčík je dôležitým stavebným kameňom najmä nervových buniek a zabezpečuje ich vyrovnanosť a pokojnosť. Výborne posilňuje imunitný systém a chráni ho pred infekciami. Naša výživa obsahuje vždy menej horčíka než je treba, pretože rastliny oň obralo hnojenie pôdy a tento znížený objem sa potom ešte viac zredukoval tepelným spracovaním. Užívajte denne 400 až 800 miligramov magnéziového preparátu.
Omega-3-mastné kyseliny: Od dlhého a zdravého života sú omega-3-mastné kyseliny neodmysliteľné. Majú priam podstatný význam pre náš organizmus. Najlepším prírodným zdrojom omega-3-mastných kyselín sú ryby. Omega-3-mastné kyseliny zlepšujú tekutú konzistenciu krvi a znemožňujú utváranie trombov. Znižujú cholesterol a triglyceridy, zrážajú krvný tlak a stimulujú imunitný systém. Zlepšujú schopnosť učiť sa aj celkovú pružnosť myslenia, a to najmä v starobe, zmierňujú reumatické problémy, zabraňujú depresii a chránia pred srdcovým infarktom i porážkou. Ak chcete zostarnúť zdraví, potrebujete denne dostatok omega-3-mastných kyselín, najlepšie vo forme výživového doplnku. Tak sa zabráni ich nedostatku, čo i len chvíľkovému.
Koenzým Q10: Pravidelné užívanie koenzýmu Q10 znižuje alebo odstraňuje veľké množstvo telesných neduhov. Predovšetkým však, keď sa nejaký zdravotný problém vyskytne, Q10 zabráni tomu, aby o tom telo muselo vyslať nejakú bolestivú správu. Prospieva viac ako ktorákoľvek iná látka k zlepšeniu kvality života. Ozdravne a preventívne pôsobí predovšetkým v bunkách. Q10 je účinný antioxidant, ktorý je schopný odstrániť v bunke bioenergetický deficit. To vedie k výraznému zlepšeniu funkcie srdca. Pravidelne užívať Q10 je preto v starobe nevyhnutné. Podstatnú úlohu v tom zohráva jeho stabilizačný účinok na membrány. Q10 je životne dôležitou zložkou svalov, najmä srdcových. Za poruchou v činnosti srdca takmer vždy väzí nedostatok tejto látky. Bez Q10 nie je možná produkcia energie v tele, teda ani život. Asi od štyridsiatky tvorba Q10 v tele postupne klesá a treba mu ho dodávať zvonka. Takmer každý človek nad 40 rokov trpí nedostatkom Q10, pretože organizmus časom zrejme stráca schopnosť premieňať koenzým Q (takzvaný ubiquinon, či inak ubichinón) na vysokohodnotný Q10 – a to sa veru nedá napraviť ani lepším stravovaním. Najmä organizmus diabetikov spotrebúva veľa Q10, a preto vykazuje jeho výrazný deficit. Aj obézni ľudia v značnej miere trpia výrazným nedostatkom Q10, a keď sa jeho hladina znormalizuje, schudnú aj bez diéty. Bez Q10 sa nezaobíde ani imunitný systém, ak má byť účinný. Znížiť oxidačný stres znamená aj dlhšie žiť a predovšetkým udržať si zdravie. Ak telo disponuje dostatočným množstvom koenzýmu Q10, prejaví sa jeho vplyv všade tam, kde sa objavili ťažkosti a záťaž a vytvorí silnú obranu. Čím väčší je deficit Q10 v tele, tým rýchlejšie a výraznejšie je zlepšenie, ktoré sa dosiahne jeho užívaním. Každá choroba je v konečnom dôsledku narušením bioenergie – a práve po tejto stránke je koenzým Q10 neodmysliteľný. A tak sa ním takmer pri každej chorobe dá dosiahnuť zlepšenie. Q10 by mali pravidelne užívať nielen starí ľudia, ale aj viac zaťažení mladší ľudia. Najmä športovci môžu mať z tohto energetického zisku slušný osoh. Q10 sprostredkúva bunkám energiu, pričom ich zároveň aj chráni a zabezpečuje zvýšenie ich funkčnej aktivity. Príčiny nedostatku Q10 spočívajú najmä v strese, diétach, vo veku, v chorobách, a v nesprávnej výžive a vo veľkom telesnom zaťažení športom. Q10 pomáha najmä pri srdcových chorobách, artérioskleróze, vysokom krvnom tlaku, cukrovke, nadváhe, nervových poruchách, porážke, depresiách, liečbe rán, neurodermatitíde, psoriáze a reume. Je to tak preto, lebo získavanie energie z kyslíka v bunkách reguluje práve koenzým Q10, ktorý v zložitých prípadoch stupňuje výkon. Denná dávka Q10 predstavuje 30 – 100 miligramov, ale pri slabosti srdcového svalu ju možno zvýšiť na 400 - 500 miligramov.
Vápnik: Nestačí iba konzumovať veľa vápnika (kalcia), pretože živiny fungujú len vo vzájomnej prepojenosti. Priveľké množstvo vápnika núti telo zbavovať sa jeho prebytku, čo sa deje vápenatením spojovacích tkanív a ukladaním vápnika v tepnách. Jedno aj druhé sú javy vonkoncom nežiaduce. Optimálny príjem vápnika si vyžaduje dostatočný príjem horčíka (magnézia), ktorý podmieňuje lepšie odčerpávanie vápnika z potravy a výrazne zvyšuje jeho ukladanie v kostiach. Bez dostatku horčíka nastáva aj rýchly úbytok vápnika z kostí. Pri užívaní 500 mg magnézia si môžete dovoliť užívať podstatne menej kalcia, čím sa dá aj pri pokročilej osteoporóze dosiahnuť pomerne rýchlo vyššia hustota kostí. Pri tejto súhre je však nevyhnutný aj vitamín C, pretože zlepšuje a zdvojnásobuje absorpciu vápnika. S vápnikom interreagujú aj iné účinné látky, vďaka ktorým to môže dopadnúť ešte lepšie. Neužívajte preto nikdy žiadnu substanciu len samotnú, ale vždy radšej voľte harmonickú zmes. Dôležitá je aj forma vápnika, najlepšie vstrebateľný a teda pre náš organizmus najvhodnejší je vápnik v jontovej (atomárnej) forme, kde na zápornr nabitý jont sa naviažu atómy minerálov, vitanínov a ostatných látok potrebných pre výživu buniek.
Ženšen: Ženšen je v Ázii už tisícročia spoľahlivým prostriedkom na prevenciu chorôb a na udržanie zdravia. Za tento takzvaný „koreň života“ sa v minulosti platilo zlatom a mohol si ho dovoliť iba cisár a jeho rodina. Keď chcel cisár nejakého vysokého hodnostára zvlášť vyznamenať, daroval mu ženšen. Aj šamani severoamerických Indiánov tisícročia poznali ženšen a vysoko si ho cenili ako takzvanú „rastlinu života“. Ženšen zabezpečuje harmóniu vegetatívnych funkcií, aktivizuje kôru veľkého mozgu, podporuje látkovú premenu, a stabilizuje hladinu hormónov. Trvácny účinok ženšenu sa dosahuje špeciálnou dlhotrvajúcou kúrou, aj keď sa blahodarné pôsobenie nedostavuje hneď, ale až po niekoľkých dňoch.
Ženšen nachádza využitie pri nervozite a stavoch vyčerpania, pri zlyhávaní koncentrácie a myslenia, pri strese a poruchách spánku. A po chorobách či operáciách napomáha celkovú regeneráciu a uzdravovanie. Ale predovšetkým spomaľuje procesy starnutia a udržiava mladosť tela i ducha.
Zníženie krvného tlaku Zníženie krvného tlaku dosiahnete a pre svoje zdravie i pohodu veľa urobíte tým, že počúvnete tieto rady:
• Denne konzumujte veľa ovocia a zeleniny.
• Dbajte na to, aby ste denne 30 minút mali veku primeraný telesný pohyb.
• Prestaňte fajčiť.
• Podstatne obmedzte solenie, nejedávajte však neslané.
• Vyhýbajte sa stresu! • Naučte sa žiť radostne a vyrovnane.
• Užite denne aspoň 1-3 gramy vitamínu C.
• Pite červenú hroznovú šťavu, jedzte červené hrozno a ak môžete, vypite denne 1-2 poháre červeného vína
• Jedzte cesnak – koľko znesiete.
• Pokúste sa denne skonzumovať dve stonky zeleru.
• Prijímajte dostatok horčíka, draslíka a vápnika.
• Vypite denne aspoň dva litre vody.
Dlhý život so zeleným čajom Už tisícročia je známy omladzujúci účinok zeleného čaju. Je v ňom ukryté veľké tajomstvo zdravia Ázijčanov. Medzičasom sa stal zelený čaj obľúbeným nápojom aj u nás. Vynikajúco rozvíja svoje špecifické účinky, keď sa pije k nejakému jedlu. Významné lapače radikálov v zelenom čaji sa nazývajú katechíny a patria k polyfenolom. Antioxidačný účinok zeleného čaju je 20-násobne silnejší ako osvedčený vitamín E a takmer toľký, ako má červené víno. Okrem toho zelený čaj neutralizuje zabijaka buniek nazývaného nitrozamín. Nitrozamín pochádza z marinovaného mäsa, ako aj z amínov, ktoré vznikajú varením mäsa. Takto sa riziká konzumácie mäsa zeleným čajom zmierňujú. Nápojom z dvoch miligramov extraktu zeleného čaju dosiahnete obdobné účinky.
Účinné látky v zelenom čaji Zelený čaj obsahuje:
• Mangán ako stopový prvok: Je to zložka početných enzýmov a v dôsledku toho sa podieľa na neodmysliteľných životných procesoch, ako je výstavba spojovacieho tkaniva alebo látková premena tukov a bielkovín. Zabezpečuje, aby sa vápnik získaný potravou privádzal do kostí a aby sa touto cestou zabránilo osteoporóze.
• Fluór je potrebný na rast buniek a stabilitu kostí a zubov. Nedostatok fluóru podmieňuje zubný kaz.
• Horčiny: Zelený čaj obsahuje množstvo horčín, ktoré okrem iného povzbudzujú trávenie. Takou horčinou je napríklad EGCG (epigalokatechingalát), ktorý má silný brzdiaci účinok pri postupe rakoviny do pľúc. Zabíja vírusy, znižuje hladinu hladinu cukru v krvi diabetikov a zabraňuje srdcovému infarktu. Má obdobné antitrombotické účinky ako acylpyrín. EGCG zamedzuje zhlukovanie krvných doštičiek, a tým účinne zabraňuje srdcovo-cievnym chorobám.
• Flavonoidy znižujú vysoký krvný tlak a hladinu cholesterolu, a tým zabraňujú tvorbe trombov, ako aj riziku rakoviny žalúdka, čriev a prsníkov. Okrem toho zvyšujú účinok vitamínu C aj „dobrého“ HDL cholesterolu, kým hladinu „zlého“ LDL cholesterolu znižujú.
• Kofeín: V zelenom čaji je kofeín viazaný na trieslovú kyselinu, takže do krvného obehu sa dostáva v oslabenej forme. Vďaka tomu pôsobí ako tonikum – mierne, no s dlhotrvajúcim účinkom.
• Vitamíny: Vo vode rozpustný vitamín B1 – tiamín je nepostrádateľný pre duševnú činnosť, robí človeka bdelým a výrazne zvyšuje jeho koncentráciu. Okrem toho zelený čaj obsahuje neobyčajne veľa vitamínu C, viazaného na ostatné substancie, ktoré zanikajú spolu s ním, keď sa ničí zahrievaním. Pôsobí blokujúco proti zápalom a aktivizuje imunitný systém. Zohráva rozhodujúcu úlohu pri prevencii a liečení artériosklerózy a znižuje škodlivý LDL cholesterol.
• Saponíny viažu tuky, zamedzujú rast plesní a sú účinné pri ochoreniach látkovej premeny tukov.
• Psychoaktívne látky: Mnohé z látok obsiahnutých v zelenom čaji majú neobyčajný účinok, a to najmä v kombinácii s inými látkami. Kofeín, tiamín a éterické oleje sa postarajú nielen o príjemnú vôňu, ale aj o mimoriadnu chuť, pričom pôsobia ako brzda stresu tým, že náš nervový systém čistia od záplavy vzruchov a podnecujú mozgové bunky na výdaj potrebnej energie. Zároveň zbavujú telo napätia, zlepšujú pozornosť, podnecujú fantáziu, robia človeka čulým, ale nie nervóznym a výrazne zlepšujú jeho súdnosť. Vedú k aktívnej vyrovnanosti a stupňujú radosť zo života.
Kyslík elixír života Bez kyslíka by život nebol možný. Bez jedla človek vydrží zopár týždňov, bez vody zopár dní. Ale bez kyslíka len pár minút. To poukazuje nielen na to, aký dôležitý je kyslík v našom živote, ale aj nato, ako musí jeho nedostatok vyvolávať choroby a skracovať život. Nedostatok kyslíka výrazne urýchľuje starnutie. Keďže má človek za normálnych okolností k dispozícii dosť kyslíka, vlastne by po tejto stránke nemalo ísť o nijaký problém. Faktom však je, že pre nesprávne a plytké dýchanie mnohí ľudia trpia nedostatkom kyslíka, a pritom na to ani len neprídu. Telové bunky môžu svoju prirodzenú životnosť v plnej miere realizovať len pod podmienkou, že budú dostatočne zásobované kyslíkom. To nie je nijako zabezpečené najmä v starobe, keď poklesne vitálna kapacita pľúc; v osemdesiatke býva sotva polovičná. Veľmi negatívny dopad to má najmä na mozgové bunky, ktoré majú najväčšiu spotrebu kyslíka. Pretože sa neregenerujú, nie je za ne nijaká náhrada keď odumrú. Najlepšou výživou pre bunky je čerstvý kyslík. Zlepšuje telesné funkcie, zvyšuje obranyschopnosť a podstatne predlžuje život. To sa však dá dosiahnuť len pri optimálnom dýchaní. Pri dýchaní sa bežne pohybuje (zdvíha sa a klesá) hrudný kôš a hrudné svalstvo. Pri optimálnom dýchaní robí tieto pohyby bránica. Keď sa človek uvoľní, dostavuje sa takéto (takzvané brušné) dýchanie automaticky. Všetci novorodenci bez výnimky dýchajú práve takto. Je to zjavne najprirodzenejší spôsob dýchania, ktorý po istom čase zabudneme. Bránicový pohyb pri dýchaní podporuje aj trávenie a okrem toho zabezpečuje aj sekréciu a produkciu látok podporujúcich zdravie. Pri brušnom dýchaní sa energia dýchania hromadí v podbruší, to značí že jej účinok sa prejavuje hlbšie než v pľúcach. Rozširuje sa však, takže vyhovie aj vitálnej kapacite pľúc. Vďaka takémuto dýchaniu sa zlepší aj držanie tela, keďže postava sa narovná. Okrem toho sa podporí aj sekrécia prostaglandínov, hormonálnych látok odstraňujúcich voľné radikály, a nastolí sa pocit prirodzenej pohody. Vďaka brušnému dýchaniu v oblasti mozgových vĺn prevládnu alfa vlny a mozog vyprodukuje viac endorfínu, ktorý pôsobí mnohonásobne blahodarnejšie.
A predovšetkým: zaktivizujú sa sily samoliečby.
Posolstvo tvojho tela Život sa k nám prihovára mnohými jazykmi. Rečou životných okolností, rečou našich problémov alebo rečou našich prianí. Reč symptómov je len jednou z možných foriem vyjadrení, ktoré život používa, posolstvo je však rovnaké. Život nám poslal skvelého posla, ktorý je ochotný všetko nám ukázať a vysvetliť. Je to naše telo. Tým, že sa učíme mu porozumieť, začneme chápať i sami seba, život, celé tvorstvo a nakoniec i Boha. Naše telo nám hovorí nielen to, kde sa chováme nesprávne, ale hovorí nám tiež vždy presne, čo máme urobiť, aby sme sa opäť dostali do harmónie so životom. Musíme sa len naučiť jeho reči porozumieť, počúvať jeho rady, a tak budeme v súlade so životom. Ľudský duch dosiahol skutočne veľké výkony. Vyslali sme ľudí na Mesiac, zostrojili počítač, ktorý dokáže „myslieť“ tisíckrát rýchlejšie než my sami. Ovládame to najväčšie i to najmenšie, len nie to najbližšie – naše telo. Stále ešte nie sme schopní uchovať si naše zdravie. Nechcem tým v žiadnom prípade znižovať zásluhy modernej medicíny, v ktorej bolo dosiahnutých v posledných sto rokoch skutočne skvelých výsledkov. Mali by sme teda byť zdravší než kedykoľvek predtým, pretože ešte nikdy nebolo venované telu toľko pozornosti, nikdy sa nevydávalo toľko peňazí na udržanie alebo dokonca na prinavrátenie zdravia. Všetci ale vieme, že tomu tak nie je. Ľudia ešte nikdy neboli toľko chorí ako dnes. To, čo bežne označujeme za chorobu, však nie je vlastné ochorenie, ale len jeho symptóm, jeho telesný prejav. Choroba sama je skôr disharmóniou vo vedomí človeka, známkou, že vypadol zo svojho prirodzeného poriadku. Je to porucha celého človeka, nielen jeho tela.
Ak funguje naše auto, pripadá nám to jednoduché. Keď sa náhle rozsvieti kontrolka oleja, vieme okamžite, čo máme robiť. Nemusíme kvôli tomu tankovať benzín ani kontrolovať tlak v pneumatikách, stačí len doplniť olej. Nikoho by nenapadlo, aby povolil žiarovku kontrolky alebo dokonca odpojil kábel. Avšak s naším telom robíme práve toto. Vnútorným zmyslom choroby je, aby sme sa spamätali, k čomu nás v prípade núdze donúti ochorenie. Skutočné vyliečenie nespočíva v potlačení príznakov, ale v pochopení a znovuobnovení narušenej harmónie. Organizmus nám totiž chorobou nehovorí len to, že sme sa vydali zlým smerom a začali sa v živote chovať nesprávne. Druh symptómu nám tiež ukazuje, kde organizmu niečo chýba a čo treba urobiť, aby sme sa aj vnútorne úplne uzdravili. Za ochorením vždy stojí nevyriešený problém, „životná úloha“ a neschopnosť alebo odmietanie správne reagovať na určité požiadavky života. Každý prežívá svoju chorobu inak.
Energia môže byť blokovaná na všetkých úrovniach:
1. Pokiaľ je energia (zlosť, agresia, sexualita, zámerné jednanie) blokovaná v myslení, vedie to k bolestiam hlavy z napätia, k poruchám spánku a duševným poruchám.
2. Ak je energia blokovaná na úrovni telesných funkcií, dochádza k vysokému krvnému tlaku a nakoniec k vegetatívnej dystónii.
3. Pokiaľ je energia blokovaná na úrovni nervov, je následkom neuralgia trojklanného nervu, roztrúsená skleróza alebo pásový opar, nervový tik alebo zápal sedacieho nervu.
4. Ak je energia blokovaná v oblasti svalov, môže to viesť k ochoreniu pohybového aparátu, ako je reuma, dna, úraz alebo ochrnutie. Keď je životná sila na určitom mieste blokovaná a nepodarí sa mi túto blokádu odstrániť, nútim život, aby mi uštedril príslušnú lekciu. Osud ma tak prinúti k tomu, aby som urobil potrebný krok.
Osud je najlepší terapeut, vylieči nakoniec každého a každý si môže sám vybrať, akým spôsobom sa chce poučiť, či cestou poznania alebo obvyklou cestou choroby a utrpenia. Rečou symptómov mi telo hovorí nielen to, že som zišiel z cesty, ale i to, kde som vypadol z režimu, a tým tiež, čo treba urobiť, aby bola harmónia znovu obnovená.
Ako vzniká choroba. Choroba môže vzniknúť, keď:
• som presvedčený, že som urobil chybu, a na základe toho sa odsudzujem a pochybujem o sebe,
• stojím proti tomu, aký som,
• žijem v disharmónii, pretože nie som taký, aký v skutočnosti som,
• som proti niečomu,
• žijem v nedostatku, nežijem v plnosti života a v celistvosti svojej podstaty,
• žijem v hriechu,
• nemilujem,
• som nenaplnený,
• žijem inak, než vlastne chcem a považujem za správne, pretože potom klamem sám seba,
• nežijem, keď toku života nedovolím bez prekážok voľne prúdiť svojím vnútrom,
• mám niečo nevybavené, nemôžem trebárs niekomu niečo odpustiť,
• nie som ľahký a čulý, keď ma niečo ťaží,
• sa pokúšam byť „normálny“, pretože potom nežijem podľa svojej vnútornej skutočnosti, ale podľa vonkajšieho sveta,
• neplním a neriešim životné úlohy,
• nežijem v mieri sám so sebou, prípadne so svojím okolím,
• nie som slobodný,
• nežijem tu a teraz, pretože život sa odohráva len v prítomnosti.
Choroba nie je nič iného než výraz, forma problému, ktorú život používa k tomu, aby nám oznámil, že niečo nie je v poriadku. Ochorieť však môže nielen telo, choroba sa prejavuje i v povolaní, v partnerskom vzťahu, v rodine, v hospodárskej situácii alebo náboženskom postoji, v chápaní a cítení. Ochorieť sa dá v mnohých rovinách.
Čo mám robiť, aby som bol skutočne sám sebou?
Existuje skutočne kráľovská cesta poučenia. Vyžaduje, aby som sa stal vlastným „duchovným majstrom“.
Prvými krokmi na tejto ceste sú:
1. Poznať, že som to skutočne ja, a že je správne byť sám sebou. Uvedomiť si, že človek dosť trpel tým, že sa štylizoval do určitej roly, namiesto aby bol sám sebou.
2. Preukázať ochotu poznať a zmeniť sa, pretože pohodlnejšie je byť taký, ako sa to nášmu okoliu páči.
3. Nájsť si pravidelne čas na rozjímanie. Človek sa musí neustále sám seba pýtať: Prečo to robím? – Som to skutočne ja? – Naozaj chcem to, čo robím, a prečo to chcem? – Cítim sa pritom dobre? – Prináša mi to šťastie?
4. Je k tomu treba odvaha, aby si mohol človek stáť za sebou samým, za vlastným Ja, ísť neochvejne svojou cestou, i keď to druhí považujú za tvrdohlavosť. Dôležité je pritom venovať pozornosť „reči symptómov“.
5. Človek by sa nemal pokúšať žiť bez prianí. Musí sa naučiť to, aby nechcel byť v cieli okamžite, ale aby si vychutnával cestu.
6. Pokúsiť sa prinášať ľuďom skutočný záujem, vľúdnosť alebo lásku, byť prístupný a mať ľudí skutočne rád.
7. Poznať, že je žiaduce byť trpezlivý. Až potom môže človek kľudne kráčať životom a byť spokojný s tým, čo dosiahol.
Keď vám vaše telo pošle zase správu prostredníctvom „reči symptómov“, tak jej teraz už porozumiete a budete vedieť, čo máte robiť.
Každý symptóm je výzva, aby sa človek obrátil do seba a dal telu správnu odpoveď na jeho posolstvo.
Pokiaľ človek nájde správnu odpoveď, symptóm sa rozplynie do stratena. Prídete na to, že vaše telo je v skutočnosti dobrý priateľ, ktorý vás svojou „rečou“ prosí o pomoc.
Vybrané z knihy Kurta Tepperweina "Was dir deine Krankheit sagen will - Die Sprache der Symptome" ("Čo ti chce povedať choroba – Reč symptómov").